Poradíme na +420 720 038 338 (Po - Pá 10:00 - 18:00 a So 10:00 - 12:00)

Výběr hokejky

Nevíte si rady?

Jaroslav Chvátal, hokejový specialista

Napište mi dotaz
+420 720 038 338

Kategorie

Filtrovat produkty

Nebyly nalezeny žádné produkty

12.2.2020

Výběr hokejky má podobně důležitý dopad na Vaši hru stejně jako výběr bruslí nebo jejich nabroušení. Upřímně, dříve bylo jednoduché vybrat hokejku, jelikož když já začínal, tak byly dohromady asi tři a stejně všechny dřevěné - mohli jste si vybrat maximálně barvu. Kdo měl první kompozitku - hliníkový shaft s nasazenou čepelí, tak byl top cooler. A později, kdy se k nám dostávaly první Easton Synergy a Vapor X, tak to už Vás spoluhráči brali jako z jiné planety, jelikož my ostatní jsme hráli s těma "dvacetikylovýma dřevěnýma mědvědobijkama".

Ale, doba jde dopředu a tak samozřejmě i hokejky se posunuly, hlavně tedy materiálově a váhově. Seniorská nejlehčí hokejka váží kolem 370 gramů, ale stojí také stejně jako měsíční nájem vysokoškoláka v bytě 1+1, kde se mačká s dalšími 3 spolubydlícími. Ale my se chceme rozmazlovat a ta top hokejka nám pomůže v našem výkonu (minimálně v naší hlavě). Každopádně obecná rada a upozornění - jestliže hrajete s obyčejnou a jednou si zahrajete s lepší (tím pádem i dražší), tak tu obyč už do ruk nevezmete - na to vemte jed.

Ale teď už trochu seriózně. Nejdřív musíme vědět na jakou stranu hrajeme. Bere se to podle postavení spodní ruky - levá ruka dole = hokejka levá, pravá ruka dole = hokejka pravá. Podle tohoto vzorce se to určuje, nikoliv podle zatočení čepele, kdy by to bylo přesně naopak. Takže už víme, na kterou stranu potřebujeme hokejku. Teď kategorie, které jsou čtyři: Youth (dětská) do 35 flex, Junior 40 - 50 flex, Intermediate (zkr. INT) 55 - 65 flex a Senior 70 až moc flex. Poznámka - FLEX znamená tuhost hokejky. Pokud hokejku krátíte = tvrdne, pokud prodlužujete = měkne. Obecně se v dnešní době už tvrdé hokejky (flex 95 a víc) moc nepoužívají - nevím jestli je to tím, že jsme zeslábli nebo něco jiného. Ale čím měkčí hokejka, tak tím více Vám pomůže při střele - více se prohne, tudíž k Vaší síle se přidá i vypružení hokejky. 

Dalším důležitým bodem, pokud se bavíme o lepších modelech hokejek, je kick-point (bod ohybu) hokejky. Obecně jsou tři ohyby - spodní, střední a vysoký. Nízký kick-point je dobrý pro přesnou a tvrdou střelu švihem (Bauer Vapor a CCM Ribcor) - vyjímkou je snad jen Ovechkin, který hraje se CCM Ribcor a 80% jeho gólů padlo po střele golfem. Ohyb ve střední části (Bauer Nexus a CCM JetSpeed) je obojetná hokejka - sama si zpracuje, jestli střílíte příklepem nebo švihem a pomůže Vám. Vysoký kick-point (Bauer Supreme a CCM Tacks) Vám zajistí smrtící střelu golfákem. Pokud chcete vybírat hokejku s náležitým bodem ohybu, tak je to u vyšších modelů (od cca 3000,- nahoru).

Youth je pro nejmenší děti, kdy hokejky jsou nejen měkké, ale hlavně úzké, aby je děti dokazály pořádně uchopit (do cca 8-9 let). Juniorské hokejky jsou širší v úchopu, jsou tužší a mají i delší čepel (do cca 12-13 let). INT se blíží k Seniorským hlavně délkou čepele, ale také šířkou shaftu - takřka stejné, nicméně jsou měkčí (do cca 16 let). Samozřejmě se liší i délkově, kdy ty nejmenší mají cca 130 cm, Junior okolo 140 - 150 cm, INT okolo 150 - 160 cm a Seniorské standardně okolo 165 cm a víc (vyšší hokejky jsou většinou na míru). 

Jak vysokou hokejku? Na tuto otázku je obecná odpověď - bez bruslí by měla hokejka (při postavení na špičce kolmo k tělu) sahat po nos. Jakmile jste na bruslích, tak ji máte v rozmezí brada a spodní ret. Je to obecné pravidlo, kde můžou být vyjímky, ale to se týká už dopělých hráčů, kteří už nevyrostou. U příliš nízké hokejky se zbytečně hrbíte a puky Vám můžou podjíždět pod čepelí. Prostě když chcete střílet z první, tak promáchnete a soupeř si to už sype na Vaši bránu. Opakem je příliš vysoká hokejka, puk honíte zbytečně kdekoliv jinde, jenom ne na hokejce. Sice, rozpětí máte jak Zdeno Chára přes celou třetinu nebo odstup od manťáku jak Jarda Jágr, ale to my nejsme, takže se držme spíše standardu. Pokud se Vám náhodou podaří hokejku zaříznout příliš, tak nemusí být panika, jelikož kompozitové hokejky jsou duté, tudíž se dají pohodlně nastavit.

V neposlední řadě je třeba zmínit i tvar shaftu. Bauer Vapor - kulatý, Bauer Nexus + Supreme - hranatý. CCM Tacks - kulatý, CCM Ribcor + JetSpeed - hranatý.

Takže teď víme, že potřebujeme např. Seniorskou hokejku, víme stranu, víme tvrdost a poslední paramter je zahnutí čepele. Dnes je standard P92 (Bauer) a P29 (CCM). Je to prostě taková ta zlatá střední cesta, kdy čepel není ani extrémně zatočená nebo podkouřená, je tak akorát. V posledních dvou letech se hodně ujalo zahnutí P28 (Bauer i CCM stejné), kdy špička je mírně ohnutá dovnitř, takže puk méně utíká a dá se dobře vystřelit lehce nad ledem. Je to však na Vás, proto je dobré vyzkoušet (třeba půjčit od spoluhráče) jiné zahnutí než na které jste zvyklí, abyste nekupovali zajíce v pytli. Na hokejkách bývá často napsáno jméno nějakého top playera (Crosby, McDavid, Matthews atd.) - je to jen o tom, že daný hráč je tváří dané firmy. Ve skutečnosti hrají s úplně jiným zahnutím čepele. 

Zahnutí čepele BauerZahnutí čepele CCM

Závěrem? Hokejku je třeba taky trochu pečlivěji vybírat. Obecně si amatérský hráč menšího vzrůstu a ne nějak moc muskulaturní nemůže vzít tvrdou Senior hokejku - zařízne a má z ní lešenářskou trubku. Spíše uvažujte nad měkčí a nebojte se toho, hokejka Vám pomůže.

 

Chvátoš

 

 

Máte dotaz? Kontaktujte nás

Produktové kategorie

Nákupní košík

Počet kusů: 0

Uživatelský profil

Přihlásit se Registrovat

Buďte o krok napřed! Veškeré novinky pravidelně v emailu.
Řídíme se ochranou osobních údajů.

Jsme autorizovaný prodejce

U nás nenaletíte. Máme pouze originální zboží se zárukou, které můžete vyměnit nebo vrátit a garantujeme řádnou reklamaci.

Facebook YouTube Instagram Kde nás najdete