Poradíme na +420 720 038 338 (Po - Pá 10:00 - 18:00 a So 10:00 - 12:00)

Výběr bruslí

Nevíte si rady?

Jaroslav Chvátal, hokejový specialista

Napište mi dotaz
+420 720 038 338

Kategorie

Filtrovat produkty

Nebyly nalezeny žádné produkty

5.2.2020


Tímto článkem bych tak nějak ukončil kapitolu o broušení a bruslích všeobecně. Uvidíme, třeba se ještě k něčemu vrátím, když bude o čem psát.

Správný výběr bruslí je jedním ze základních parametrů pro to, abyste na ledě předvedli perfektní, a hlavně ničím nerušený, výkon. Možná někomu prozradím velké tajemství, ale jelikož se bavíme hlavně o amatérských hráčích, tak ty nejlepší/nejdražší brusle Vám nezaručí, že dáte více gólů než Ovechkin, nebo že zajedete kolo sprintem rychleji než McDavid (po letošním All Star víkendu Matt Barzal). Přeci jen stojí na bruslích, a hokej všeobecně hrají, déle než Vy. Ano, klidně si udělejte radost a pořiďte si ty nejdražší brusle, nicméně není vůbec zaručeno, že budou pro Vás ty nejlepší. 

Prvním pravidlem nebo také atributem pro správný výběr bruslí, je dobře zvolit velikost bruslí. Jsme v moderní době, která je ovládána počitači, a tak je možnost si nohy scanovat a počítač podle nějakého algorytmu vyhodnotí, jaký střih a velikost bruslí jsou pro Vás vhodné. Díky bohu aspoň za to, že scanner nenapíše: "Pane Novotný, pro Vás je vhodný pouze nejvyšší model, jinak nemá smysl hrát dále hokej". Tudíš víme, že nemusíme rušit rodinnou dovolenou v Chorvatsku jen kvůli tomu, že počítač vyhodnotil moje schopnosti a budoucnost v hokeji tak, že musím mít brusle za 20 000,-. Za mě - scanner je dobrá věc, nicméně není úplně 100% jasné, že daný typ bruslí Vám bude sedět (přeci jen chceme brusle na delší dobu, v řádu let, nikoliv v řádu týdnů). Máme tu jednu výjimku (osobně odzkoušeno) a to je firma True, která vyrábí brusle na míru - zde Vám přistanou do klína brusle, které jsou přesně na Vaše nohy. Máte jednu nohu větší a druhou menší? Máte nějaké "anomálie"? Není problém - po scannování Vám dorazí brusle jako papučky přesně pro Vás.

Špatně vybraná velikost bruslíSprávně vybraná velikost bruslíŠpatně vybraná velikost bruslí po přeměření vložceSpravně vybraná velikost bruslí po přeměření na vložce

Takže se vrátíme o pár let zpět, do doby "nescannerové", a budeme vybírat (v našem případě radit) dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Nejdříve začínáme velikostí a až poté výběrem daného modelu. Pokud jsme dospělí a víme, že nám noha už neporoste, tak brusle ve stoje by měla být akorát. Co to znamená? Palce se lehce dotýkají plastové špičky uvnitř bruslí a při pokrčení v kolenou (hokejový postoj, odraz, bruslení atd.) se naopak nedotýkají. Připadá Vám to hloupé a nekomfortní? Nebo byste si také nekoupili boty, které jsou Vám akorát? Opak je u bruslí pravdou. Brusle jsou tvrdé, z plastové skořepiny, a vnitřní stélka u nových bruslí není vymáčknutá na Vaše nohy. Dejte tomu pár ledů a vše bude úplně naopak. Rychlejší proces je, aby byly brusle ihned komfortní, nechat brusle tepelně vytvarovat v horkovzdušné troubě - doporučuji nechat na profesionálech, abyste si brusle nepoškodili, aniž by ochutnali tu první slastnou chuť ledu. Správně vybraná velikost bruslí souvisí i s jejich životností. Pokud máte, byť jen o číslo, větší brusle, tak jste jedním nožem v pomyslném pohřebišti bruslí. Při bruslení brusle pracuje spolu s Vašimi nohami a lehce se ohýbá, tudíž ve větší brusli chodidlo cestuje, tendence ohýbání je větší, takže po čase dojde k prasknutí skeletu a brusle můžete co? Ano, vyhodit nebo si je dát na nástěnku Vašich omylů. Takže prosím - věřte nám, nám prodejcům, snažíme se Vám poradit a zároveň prodat, to nejlepší pro Vás, nikoliv pro nás.

U dětí je to trochu naopak. Nohy jim rostou a pokud prostě nemáte ty finanční možnosti jim kupovat dva páry na sezónu, tak prostě musíte koupit větší brusle, aby v nich Vaše dítko sezónu odehrálo. Ale máme tu nějakou toleranci - při posunutí nohy dopředu, aby se nejdelší prst dotýkal špičky, může být na patě místo maximálně na prst (cca 5mm). Když mu tam necháte místo, že by tam mohl schovávat nožičku (nedej bože dvě !) vídeňského párku, kterou se občerství o přestávce, tak prostě zabijete úplně vše. Ničíte nohy, brusle a celkový hokejový styl.

A teď druhé pravidlo: typ bruslí. Osobně, jelikož jsme nevyrůstali v této počítačové době (kromě videoher), tak na scannery moc nevěříme - pocit je prostě pocit, to nám počítač neukáže. V bruslích se musíte cítit komfortně a defucto si hned představit, že po zakoupení v nich můžete rovnou vyjet. Nehledejte v tom vědu ve smyslu obecných pravidel - vyšší nárt = tento typ bruslí atd.. Prostě musíte se v nich cítit, to je celé.

Ještě jedno vysvětlení na závěr - brusle s označením D a EE. Hned na začátek vyvrátím jeden mýtus - EE není širší celá brusle, ale pouze plastová špička. U D naopak. Celé tohle označení za velikostí brusle se týká pouze plastové špičky. Obecně, dle celosvětového měřítka, se D bere jako standardní šířka a EE jako rozšířená (EE je širší o 4mm - 2mm na každé straně). Z našich zkušenností je to zase tak, že 95% lidí co u nás nakoupilo, brusle s označením D prostě mít nemůže, protože je tlačí na kotnících v oblasti palce a malíčku.

Závěrečné slovo? Koupi bruslí pořádně zvažte a brusle pořádně vyzkoušejte. Nedejte na rady souseda v kabině který říká, že brusle které má on, jsou nejlepší (jako když kupujete auto). Ano, jsou nejlepší, ale pro něj, pro Vás být nemusí. Rozmyslete si Váš rozpočet - pokud chodím 3-4 týdně hrát, tak si nekoupím brusle za 2000,-.

Snad se Vám trochu pomohl.

Chvátoš

Máte dotaz? Kontaktujte nás

Produktové kategorie

Nákupní košík

Počet kusů: 0

Uživatelský profil

Přihlásit se Registrovat

Buďte o krok napřed! Veškeré novinky pravidelně v emailu.
Řídíme se ochranou osobních údajů.

Jsme autorizovaný prodejce

U nás nenaletíte. Máme pouze originální zboží se zárukou, které můžete vyměnit nebo vrátit a garantujeme řádnou reklamaci.

Facebook YouTube Instagram Kde nás najdete