Poradíme na +420 720 038 338 (Po - Pá 10:00 - 18:00 a So 10:00 - 12:00)

Profilování nožů

Nevíte si rady?

Jaroslav Chvátal, hokejový specialista

Napište mi dotaz
+420 720 038 338

Kategorie

Filtrovat produkty

Nebyly nalezeny žádné produkty

30.1.2020


Jak jsem již předeslal v minulém článku o broušení, tak dnes bych chtěl trochu blíže rozebrat profilování nožů. Hodně lidí se nás na to ptá, protože neví, co to znamená, jelikož osvěta není nijak zvlášť veliká. A hlavně, do nedávna to byla záležitost, která byla umožněna pouze profesionálním hráčům, nikoliv nám – obyčejným smrtelníkům co si chodí ťuknout za peníze. A ještě s tím rozdílem, že za ten hokej platíme my a nikoliv nikdo nám.

Třeba v profi soutěžích (NHL, extraliga atd.) je tento úkon standard. Resp. pokud má hráč nové brusle/nože, tak mu chodí naprofilované nebo mu je kustod naprofiluje jak je zvyklý. Samozřejmě, v dobách slavného Waynea „The Great One“ Gretzkyho žádné profily neexistovaly a udělal 2000 bodů v NHL. Ale doba jde dopředu, nikdo z nás nesahá hokejovou kvalitou Wayneovi ani po zbroušený nůž, tak proč si ten pobyt na ledě nezpříjemnit a ještě výkonu pomoci?

Stručně a po lopatě řečeno se jedná o vytvoření kolíbky a srovnání nožů na stejnou vlnu. Ale tohle přirovnání nemám rád, jelikož kolíbka se kolíbe a z 90% profilujeme nože do rovnějšího profilu – takže zůstaneme u označení PROFILOVÁNÍ NOŽŮ. Ptáte se proč? Čím větší je kolíbka, tím sice větší obratnost a start, ale jelikož skluzná plocha je kratší, tak při bruslení se více nadřete a hlavně si strašně musíte hlídat balanc. Může se stávat, že když máte velkou kolíbku, tak při jízdě dozadu nebo obratech vzad, můžete přepadávat. Proto je naše doporučení spíše na rovnější profil. Dalším plusovým bodem profilování nožů je ten, že nůž (potažmo celou brusli) můžeme naklonit dopředu. Tudíž máte více pokrčená kolena a Vaše bruslení je rychlejší a lepší.

Defucto speciální kategorie jsou děti. Když své nastávající hvězdě pořídíte nové brusle nebo nože, tak je to upřímně tragédie. Nože jsou v půlměsíci a jak si s tím ta hokejka má poradit? Broušením se časem nože trochu vyrovnají, ale pokud mu ze startu hned vytvoříme profil, tak je vše jednodušší. Lepší stabilita, lepší skluz a celkově bruslení je jinde – máme potvrzeno přímo od zákazníků. Tudíž u dětí je profil nožů 9“ celkem vražda. Proto je dobrý profil 13“ a 12“ u nejmenších a u těch starších (kolem 12 roku a výš) 11“ a 10“.

Dospělí jsou trochu jiná sorta. Tam to málokdo řeší, protože to opravdu neznají nebo jsou prostě tak dobří. Varianta třetí – mají z toho strach. Ale opět se opírám o zpětnou vazbu zákazníků, kdy jsme profilovali na delší skluznou plochu. Ohlas? Ze začátku trochu těžší bruslení, hlavně bogny delší, protože nůž prostě déle jede, ale po 2-3 ledech spokojenost maximální. Opak jsou právě hráči, kteří jsou radši obratnější a mají rychlejší start, než aby se méně nadřeli a skluz měli jednodušší. Jsme lidi a každému vyhovuje něco jiného – 100 lidí = 100 chutí.

Rozložení nože

U nás profilujeme na brusce ProSharp, která těch profilů má strašně moc. A jaký vlastně vybrat? Nůž jako takový se rozděluje na 4 části (bráno od špičky) – akcelerace, mobilita, rychlost a stabilita. Ještě odskočím: jak jsem psal v minulém článku o zbrušování patek – nechtějte, ubíráte právě na stabilitě. A u ProSharpu můžeme vybírat ze 4 modifikací:

  1. Jednotný profil – po celé délce nože je stejný profil.
  2. Duální profil – je možné nastavit např. dopředu profil 10“ a dozadu profil 20“.
  3. Zuperior profil (trojitý profil) – v přední části je vždy profil 6“ uprostřed pak 12/13/14“ a vzadu 20“.
  4. Quad profil (čtverný profil) – přední část profil 6/7“, následuje 9/10“, poté 11/12/13“ a vzadu 13/15/16“.

ProSharp modifikace jsou asi dosti složité (hlavně Zuperior s Quad), nicméně jsou zde i ověřené klasiky s jednotným nebo duálním profilem.

Něco z vlastní zkušennosti: přechod z bruslí Reebok (vyšší holder na patě, náklon více dopředu) na Bauer (rovnější holder, nože v kolíbce) – první led tragédie, kdy jsem padal dozadu. Pomoc? Vyprofilování nožů na delší skluznou plochu a náklon nožů do špiček. A můžu opět rozdávat radost po staru, jak Erik Karlsson (s dovolením jsem si dal tuhle přezdívku).

Závěrem: profilování je skvělá věc, která pomůže všem hráčům, aby dosáhli lepších výsledků při bruslení. Co se týče vstřelených gólů – bohužel ruce VYPROFILOVAT NEUMÍME.

 

Chvátoš.

 

 

 

 

 

Máte dotaz? Kontaktujte nás

Produktové kategorie

Nákupní košík

Počet kusů: 0

Uživatelský profil

Přihlásit se Registrovat

Buďte o krok napřed! Veškeré novinky pravidelně v emailu.
Řídíme se ochranou osobních údajů.

Jsme autorizovaný prodejce

U nás nenaletíte. Máme pouze originální zboží se zárukou, které můžete vyměnit nebo vrátit a garantujeme řádnou reklamaci.

Facebook YouTube Instagram Kde nás najdete