Poradíme na +420 720 038 338 (Po - Pá 10:00 - 18:00 a So 10:00 - 12:00)

Oprava hokejové výstroje - rozhovor

Nevíte si rady?

Jaroslav Chvátal, hokejový specialista

Napište mi dotaz
+420 720 038 338

Kategorie

Filtrovat produkty

Nebyly nalezeny žádné produkty

20.4.2020

Kromě prodeje hokejové výstroje, broušení bruslí a našeho neskutečného entuziasmu na prodejně, zajišťujeme přímo v prodejně - OPRAVU HOKEJOVÉ VÝSTROJE. Patříme v tomto ohledu mezi špičku a zároveň jsme v tom jedineční a proto jsme si pro Vás v rámci blogu, připravili rozhovor mezi Chvátošem a panem Lubomírem Útratou (Lubošem), který opravuje výstroj..

 

CH: JAK JSTE SE DOSTAL K OPRAVĚ HOKEJOVÉ VÝSTROJE?

: Moji kluci hráli od mala hokej a jak se výstroj začala pomalu rozpadat, tak jsem první opravy tvořil právě na jejich výstroji. Což bylo v letech 1996 – 1997.

V podstatě to začalo tak, že jsem Pavlovi vyrobil první výzbroj – chrániče kolen, loktů a ramen, a poté jsem začal s prvními výměnami dlaní u rukavic.

Tím, že se mezi spoluhráči v kabině rozkřiklo, že umím opravovat výstroj, tak tehdy začaly moje první zakázky na opravu výstroje.

 

CH: PROČ JSTE VLASTNĚ ZAČAL OPRAVOVAT VÝSTROJ?

LÚ: Tenkrát za mnou přišel Valda, že má doma stroj a jestli se na něm nechci naučit šít rukavice. Až potom, co zamnou přišel, jsem naplno začal opravovat hlavně rukavice. Předtím jsem pouze vyrobil tu dětskou výstroj a opravoval pouze drobné lemy, šití nebo vyměňoval gumy se suchými zipy.

Od začátku, což už je nějakých 20 let, až do dnes šiji na stroji Singer, který je takřka 90 let starý a stále funguje.

 

CH: KDY JSTE KOMPLETNĚ OPRAVIL SVOJE PRVNÍ RUKAVICE?

LÚ: První kompletně opravené rukavice, byly právě mého syna Pavla, takže to bude rok cca 1997/1998. Kdy hrál v Rosicích.

 

CH: JAK JE ČASOVĚ NÁROČNÉ, OPRAVIT JEDEN PÁR RUKAVIC?

LÚ: Když jsem začínal, tak mi jeden pár trval i celý den. Musel jsem se to naučit, a hlavně každá rukavice, resp. značka a její typ, mají rozdílné střihy, které jsem v té době ještě neměl. V tom je vlastně celé KNOW-HOW = znát střih dané rukavice.

V dnešní době, kdy už to umím (smích), je to cca 3 hodiny. Od vypárání až po kompletní našití nových dlaní, se všemi lemy a můžu to s klidným svědomím předat zákazníkovi.

 

CH: PODLE ČEHO POZNÁTE, JAKOU DLAŇ MÁTE DO RUKAVIC NAŠÍT?

LÚ: Mám svůj katalog, kde mám za ty léta na všechny rukavice, které jsem opravil vytvořené střihy, podle kterých se řídím. Pokud je to nějaký nový typ, který ještě v zásobníku nemám, tak si jej musím vytvořit. Problém je v tom, pokud jsou to rukavice, které třeba nemám v katalogu a jsou tak rozbité, že není poznat, jak dlaň vypadala, tak musím zapojit fantazii a daný střih si vytvořit v hlavě. Což není zas tak často.

 

CH: Z JAKÉHO MATERIÁLU SE DLANĚ RUKAVIC OPRAVUJÍ?

LÚ: Používám jen Clarino, což je umělá kůže, resp. umělý semiš. A je od jedné firmy až z dalekého Japonska.

 

CH: KOLIK PÁRŮ RUKAVIC OPRAVÍTE ZA ROK?

LÚ: Když to vezmu i s kluby, pro které opravuji, tak i se zákazníky na prodejně a těmi co pošlou na opravu, tak je to zhruba 300 – 320 párů rukavic za rok.

 

CH: OPRAVUJETE PROFESIONÁLNÍM TÝMŮM NEBO HRÁČŮM Z PROFI SFÉRY?

LÚ: Dlouhodobě pracuji pro Kometu Brnu (už od doby co hráli 1. Ligu až po dnešek), dříve také pro Ytong Brno. Pro Kometu samozřejmě opravuji rukavice, našívám reklamy na kalhoty, na dresy, upravuji dresy atd. Hodně jsem opravoval pro Znojemské Orly, ještě když hráli soutěž v Česku. Teď je oprava pro Znojmo víceméně nárazová, protože hrají rakouskou EBEL ligu.

Dokonce i do reprezentace, jak mužské, tak i juniorské, jsem dělal nějaké drobnosti, pokud hráli nějaké zápasy v Brně.

Vesměs všichni hráči jsou profi, protože hrají v profi klubech. Radek Haman mi vozil rukavice, když hrál za Znojmo. Pravidelně Tomáš Vincour (NHL, KHL, Kometa Brno) mi vozí rukavice, protože má svoje specifické požadavky. Dominiku Hrachovinovi (KHL, SM-Liiga, Liberec) jsem dělal různé úpravy na výstroji, když byl v létě v Česku. Martin Erat (NHL, Kometa Brno) samozřejmě. Marek Čiliak (KHL, Kometa Brno) už od dob, co byl jako junior v Kometě. Těch jmen je velká spousta a všechny si nepamatuju (smích).

 

CH: MAJÍ PROFESIONÁLOVÉ NĚJAKÉ SPECIÁLNÍ POŽADAVKY OPROTI STANDARDU?

LÚ: Speciální požadavky hráči samozřejmě mají, nicméně je nemůžu prozradit, protože to jsou jejich požadavky, na které za ta léta přišli a chtějí je mít pouze oni.

Můžu prozradit jen obecně. Někdo chce jednoduché dlaně, jako se dělají na obyčejných rukavicích. Pak tu mám i trojité zesílení dlaní. Někteří chtějí dokonce určité prsty spojit k sobě, že jim to tak vyhovuje a jsou na to zvyklí. Klasikou je zkracování lemů kolem zápěstí.

Nicméně jeden hráč je specifický (jméno samozřejmě nemůžu prozradit) a ten má požadavky, které se za dlouhé roky naučil v NHL a musí to mít přesně podle toho standardu, který on má nastavený. Od ramen počínaje, po brusle konče.

 

CH: CO TEDY VŠECHNO DOKÁŽETE OPRAVIT?

LÚ: Kromě rukavic, tak dokážu opravit takřka všechno co se mi podaří dát do stroje. Obecně od spodu – očka a jazyky bruslí, výměna gum a suchých zipů u holení, loktů a ramen. Dále pak různé záplaty na kalhotech, výměna druků na kšandy. Záplaty a výměny zipů tašek. Z golmařiny pak dlaň vyrážečky, vyplést koš lapačky, záplaty na rukavicích. U betonů gumy, zipy, řemínky, špičky betonů. Je toho v mém repertoáru hodně..

 

CH: JE NĚJAKÁ ČÁST VÝSTROJE, KTERÁ VÁS NEBAVÍ OPRAVOVAT?

LÚ: (Dlouhý hlasitý smích) Spravování zipů na taškách, hlavně pak těch kolečkových, což je občas nadlidský výkon, abych je dostal vůbec pod mašinu.

Poznámka mimo záznam: LÚ: aspoň to lidi budou méně nosit :D

 

CH: ZÁVĚREM – PROČ VLASTNĚ OPRAVUJETE HOKEJOVOU VÝSTROJ?

LÚ: Protože mě to baví. Jako jeden z mála můžu říct, že chodím do práce, kterou dělám rád a odpočinu si u ní. Je pokaždé jiná i když smrdí (smích).

 

Díky za rozhovor, Luboši..

Chvátoš

 

 

Máte dotaz? Kontaktujte nás

Produktové kategorie

Nákupní košík

Počet kusů: 0

Uživatelský profil

Přihlásit se Registrovat

Buďte o krok napřed! Veškeré novinky pravidelně v emailu.
Řídíme se ochranou osobních údajů.

Jsme autorizovaný prodejce

U nás nenaletíte. Máme pouze originální zboží se zárukou, které můžete vyměnit nebo vrátit a garantujeme řádnou reklamaci.

Facebook YouTube Instagram Kde nás najdete